Cu picioarele în sus pe Lună

De la o mașinărie spațială japoneză intitulată SLIM ne-au venit recent câteva imagini frumoase.

Așa cum se vede mai jos, sonda a aselenizat cu picioarele în sus, dar pentru că este destul de greu să ajungi pe Lună, se consideră că a fost un succes.

Imagine reală cu sonda SLIM, realizată de o mașină teleghidată care a ajuns pe Lună cu sonda. Și da, sonda este invers. Foto: JAXA

Sonda, ajunsă pe Lună în 19 ianuarie 2024, a aselenizat invers și a reușit să pună pe Lună două mici mașini teleghidate care au funcționat perfect. Una din ele a fotografiat sonda cu picioarele în sus, o imagine inedită în explorarea spațiului (mai sus).

SLIM a aselenizat lângă un crater mic, Shioli (de 300 m, situat într-unul mai mare, Cyrillus (de 98 km), undeva la sud de ecuator. Din punct de vedere geografic locul de aselenizare este comparabil cu poziția Zambiei pe globul pământesc.

Acolo, pe Lună, nu în Zambia, ziua durează 14,6 zile, iar noaptea la fel.

Ziua se face foarte cald, iar peisajul este dezolant, un gri nesfârșit, întrerupt de câteva dealuri care nu sunt altceva decât marginile craterului mare.

Ziua pe Lună în craterul Cyrillus. Foto: JAXA

Noaptea se face frig, totul cade în întunericul spațiului cosmic, dar înainte de acest moment avem perioada de apus, când lumina Soarelui cade razant și iluminează doar ce este mai înalt.

Așa arată peisajul când se lasă seara pe Lună. Dacă ar exista aer și nu ar scădea temperatura cu sute de grade chiar ar fi frumos. Foto: JAXA

Se vede clar cum este the golden hour pe Lună: se văd doar vârfurile pietrelor și marginile craterelor.

Animație cu imginile de mai sus. Foto: JAXA

Interesant ar fi să stai pe Lună în acel moment, pentru că după ce dispare Soarele s-ar face foarte repede frig (nu știm cât de repede), singura sursă de căldură fiind radiația infraroșie emisă de pietre, praf, dealuri și munți.

Cam atât despre SLIM și Lună.

Îți urez ca în mai toate zilele să aterizezi în picioare!

Leave a comment