Celui mai mare asteroid, actualmente planetă pitică, i s-au luat noi fotografii din apropiere.

Sonda DAWN, devenită acum o lună satelitul artificial al lui Ceres, a luat imaginile de mai sus, asamblate într-o animație.
V-ați obișnuit deja cu acest obiect, până la care sonda DAWN a ajuns în februarie, pentru că au apărut anul acesta imagini luate din ce în ce mai aproape. În martie sonda a fost prinsă de gravitația lui Ceres, fiind oprită din rotația în jurul Soarelui. În prezent sonda este atrasă de planeta pitică și în curând va începe prima orbită în jurul acesteia. Mai multe detalii în desenul de mai jos.

Imagini detaliate cu Ceres vor începe de abia acum să apară pentru că timp de o lună sonda s-a apropiat de asteroid în dreptul emisferei neiluminate de Soare.

Pe 10 aprilie a început să se observe partea de nord a planetei pitice și chiar polul nord al acesteia. Priviți cu atenție cum se rotește obiectul și veți vedea un loc care practic se rotește cel mai puțin, un vârf de munte mi se pare mie. Acela este Polul Nord al lui Ceres.