Juno a ajuns la Jupiter

La ora aceasta (ora 10) Juno se îndepărtează de Jupiter în ceea ce este prima orbită a sa, una cu o perioadă de 54 de zile, care va duce sonda la 8 milioane de km de planetă și înapoi.

Captarea pe orbită. Animație realizată cu NASA's Eyes
Captarea pe orbită. Animație realizată cu NASA’s Eyes

 

De-a lungul primei orbite se vor calibra instrumentele, iar din octombrie vor începe observațiile.

Până în prezent avem doar imagini luate cu cateva zile înainte de apropierea de Jupiter, imagini frumoase dar care conțin doar detalii vizibile și de pe Pământ cu un telescop mic. Singura diferență este unghiul de iluminare al planetei: de pe Terra nu îl putem vedea pe Jupiter în faza de Primul Pătrar.

PIA20706
Jupiter în faza de Primul Pătrar. Imagine obținută pe 29 iunie 2016 cu sonda Juno, de la o depărtare de 5,3 milioane de km de planetă. Foto: NASA/JPL-Caltech/SwRI/MSSS

 

Urmează o lună de așteptare până când înstrumentele vor porni, mai ales „JunoCam” singura cameră în domeniul vizibil aflată pe sondă. Prin ea, sper eu, vom vedea norii jovieni în relief, la fel cum se văd cei de pe Pământ din spațiul cosmic.

Jul-05-2016 10-31-23
Prima orbită a sondei Juno. Animatie: NASA’s Eyes

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s